Být šílený?? Proč ne, když na to máš!

$_°! Z€nSk@ 0bRłZk@ !°_$

23. srpna 2008 v 14:50 |  °°! R€p0Rt !°°
Ženská obřízka mrzačí tisíce žen denně Ženská obřízka je zákrok, při kterém je odstraněna část nebo všechny části vnějších pohlavních orgánů ženy. Denně tuto zrůdnost podstoupí až 6000 dívek a žen.

Denně tento devastující zákrok podstoupí až 6000 dívek a žen. I přes aktivity organizací bojujících za práva žen se toto děsivé číslo moc nesnižuje.

Ženská obřízka je zákrok, při kterém je odstraněna část nebo všechny části vnějších pohlavních orgánů ženy. Samotná obřízka má několik forem, které se od sebe liší velikostí zákroku a tedy mírou znetvoření vnějších ženských pohlavních orgánů. - nejmírnější typ je odstranění kůžičky na vrcholku klitorisu a následné seškrábnutí vzrušivé tkáně - druhým typem je odstranění celého klitorisu - následuje odstranění celého klitorisu, vnějších a části vnitřních stydkých pysků - infibulace, neboli faraonská obřízka je nejvíce devastující způsob kdy jsou ženě odříznuty prakticky všechny vyčnívající části vnějších ženských pohlavních orgánů, tedy klitoris, malé a velké stydké pysky. Pohlavní otvor se navíc zašije nebo jen sešpendlí pomocí trnů a ponechá se úzká štěrbina pro odchod moči a menstruační krve. O svatební noci ženich doslova rozpárá nevěstinu vagínu, aby mohlo dojít k pohlavnímu styku. Pokud manželství skončí, je žena znovu zašita a čeká takto do dalšího sňatku. Rozličné formy obřízky se praktikují po celém světě, ale nejobvyklejší jsou v sub-saharské Africe. Také se vyskytuje na Středním východě, v Severní a Jižní Americe, Indonésii a Malajsii.

Mezi Masaji obývajícími rozsáhlou provinci v údolí Rift je rituál ženské obřízky hluboce zakořeněn a běžně praktikován. Ženská obřízka se provádí z několika důvodů. Dívka je považována za dospělou jedině po absolvování obřízky. Masajové považují obřízku za nezbytnou pro úplné dospění ženy, neboť údajně rozvíjí ženskost. Obřízka je tak symbolem tradiční role ženy jako družky muže a matky dětí. Dalším důvodem je kontrola ženské sexuality a rozmnožování. Masajská společnost věří, že obřízka zmenšuje sexuální touhu a tak funguje jako prevence nemanželského sexu. Neobřezané ženy jsou považovány za nymfomanky a poběhlice a pro masajskou ženu je tudíž nemyslitelné se rituálu nepodrobit.

Povolání obřezávačky se dědí z matky na dceru. Přestože je obřízka v Keni zakázána, má toto povolání ve vesnických komunitách vysokou prestiž, je lukrativní a umožňuje cestovat po zemi, což je pro ženu jinak nepředstavitelné. V Keni je ženská obřízka nezákonná a její praktikování je považováno za zločin a porušení práv jedince. Nejedná se pouze o kruté fyzické násilí, které je na mladých dívkách páchané, a které musejí snášet bez hlesu, aby nerozzlobily své rodiče, ale i o ohrožení kvality jejich budoucího života. Přesto je mnoho masajských dívek přinuceno zákrok podstoupit. Jen málo z nich se dokáže společnosti postavit a zákrok odmítnout, protože společnost je pak automaticky vyloučí z komunity a dívky jsou nuceny opustit domov i školu. Praktikování ženské obřízky spolu s nucenými předčasnými sňatky (dalším velmi rozšířeným fenoménem) tak negativně ovlivňují vzdělání mladých dívek.

Vedle dopadu na procesu vzdělávání má ženská obřízka i mnohem závažnější následky. Jak psychické, tak i fyzické. Zákrok může nezvratně ovlivnit zdraví dívek i kvalitu jejich pozdějšího života, zejména jejich plodnost, sexuální život a průběh těhotenství. Následky mohou být shrnuty do několika kategorií: - smrt při samotném zákroku - poškození dalších orgánů při zákroku - následné nedokonalé vylučování moči, které vede k infekčním onemocněním - nedostatečné dodržování hygienických pravidel může napomáhat šíření viru HIV - trvalé poškození genitálií může zvýšit riziko přenosu viru HIV při pohlavním styku - nebezpečí protržení srostlých tkání při porodu - znemožnění dosažení sexuální slasti a orgasmu kvůli odstranění klitorisu

Proti fenoménu ženské obřízky bojují aktivisté po celém světě. Pomoct ženám v bezvýchodné situaci můžeme i my na Africkém happeningu, který pod záštitou Lejly Abbasové přispěje na projekt FOUNDATION FOR RESTORATION OF FAMILY VALUES, poskytující přístřeší a celkovou podporu dívkám na útěku před rituálem ženské obřízky v Naroku v jihozápadní Keni.


(Stáhnuto s www.zena.centrum.cz)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama